През 2021г. обединихме усилия с нашия съмишленик Просто Кольо (Никола Колев), като показахме чрез календар 12 проблема из българските планини – такива, каквито ги виждаме – без заобиколки, с критичен поглед и натуралистичен хумор. С това начинание събрахме сумата от 9 110 лева, с която поставихме началото на една нова страница от развитието на клуба: Стипендия Софийски планински клуб. През 2022г. бяха наградени три проекта, подпомогнати с общата сума от 5 700 лв, повече за тях можете да прочетете в "Стипендия Софийски Планински Клуб 2022"
Тази година стартираме кандидатстването от днес 27.02.2023 до 27.04.2023. След това журито ще оценява всеки проект и ще се свържем допълнително с одобрените кандидатури.
Условия за кандидатстване
- Какво е Стипендия СПК? – Стипендията има за цел да помогне на млади хора до 25 години, които имат уменията и идеята за свой проект, свързан със спорт в планината. Тъй като неотдавна самите ние мечтаехме за подобни програми, вече малко попорастнали, но не чак толкова помъдрели, почувствахме че е време да „ударим едно рамо” на тези, дръзнали да мечтаят за високи върхове, технични върхове, стръмни върхове, далечни върхове, неизкачвани върхове или просто за всеки, който има смелостта да се осмели.
- Кой може да кандидаства? – Всеки, който не е навършил 25 години през текущата година, през която кандидатства за стипендията. Кандидатурите могат да бъдат индивидуални или групови, като задължително условие е всички в групата да са под 25 години.
- Стипендиантите ще бъдат определяни два пъти годишно, като финансовата подкрепа ще бъде изплащана по банков път. Възможно е един проект да бъде финансиран частично или изцяло, по преценка на журито.
- Възможно е журито да проведе среща с някои от кандидатите.
- Всеки стипендиант на СПК, при отпусната финансова подкрепа и реализация на проекта, следва да представи кратък отчет в свободна форма за проекта му, както и да направи кратко видео от проекта си, който ще бъде качен в социалните канали на Софийски планински клуб, с цел популяризиране на стипендията. Авторските права върху видеото остават за стипендиантите.
- Всеки кандидат/кандидати следва да попълнят формуляра за кандидатстване в определения срок.
- Тъй като знаем, че планината предлага необятни възможности, то ще заложим само някои основни критерии:
- Стипендията е само за лица до 25 години
- Проектът на всеки кандидат/кандидати следва да имат добавена спортна стойност. Няма да се подкрепят идеи, свързани с обикновен туризъм в планината.
- Проектите могат да се реализират както в българските планини, така и в планини поцял свят.
- Сдружение Софийски планински клуб не е отговорно за реализацията по самите проекти, като не носи отговорност за живота и здравето на стипендиантите, на които е отпусната финансова подкрепа!
Нашето жури
Александър Пенков
Александър Пенков ( за нас си е Алекс) е роден в град Севлиево през 1980 г. В местната гимназия завършва основното си образование, а през 2003 г. „Кино и Телевизия“ в НБУ, София. Остава над 15 г. в тази сфера, но планините постепенно изместват работата зад камера. Така от 2015 г. Алекс е професионален планински водач. Още през 2004 г. изкачва Мон Блан, а с това е поставено и началото на любовта му към алпийските върхове, географията и приключенията. През 2008 г. е част от екипа по създаването на „Най-дългият тролей в Света“, между върховете Мальовица и Орловец, който и до днес не е подобрен като рекорд на Гинес.
През 2012 г. , заедно с Теодора Маркова осъществява проекта „Трън - Велинград“ – движение по права линия в коридор от 200 м. Наред със стъпването на върхове в Турция, Мароко, Непал /Айлънд Пийк 6189 м/, Алекс има над 120 изкачвания с различна трудност в Алпите, в търсене на по-слабо посещавани и диви райони. Смята себе си за запален Родопист, преминал по почти всички главни била на дялове и ридове в тази планина. Занимава се активно с катерене и алпинизъм.
Виктор Варошкин
Воден от любовта си към катеренето и алпинизма, Виктор Варошкин има зад гърба си десетки експедиции, включително изкачвания в Кордилера Бланка и ски спускане от вр. Елбрус, при температури от -42 градуса. Заедно с още трима българи, той изкачва връх Серо Торе – считан за един от най-труднодостъпните в световен мащаб. До този момент само 100 души са успели да го достигнат, от които те са единствените българи (за сравнение, Еверест е изкачван над 8 хил. пъти).
Виктор не само е носител на годишни награди за алпинизъм и принос към развитието, от БФКА, но е и многократен държавен шампион по алпинизъм, като в актива си има и едни от най-трудните катерачни маршрути в България. Към този момент, Виктор е един от тримата българи с лиценз за международни гидове към IFMGA.
Краси Стоянов
Красимир Стоянов е алпинист, инструктор по планинско спасяване и бивш директор на Планинската спасителна служба. Той е един от основателите на фрийрайда в България. Сред по-големите му изкачвания са връх Ленин в Памир (7134м), Маккинли в Аляска (6533), Айлан пик в Хималаите (6189м) и Фуджияма /зимно изкачване/ в Япония (3772м). Красимир Стоянов е сред експертите, които са често търсени, когато се дискутират проблемите на въздушната медицинска помощ у нас и нуждата от медицински хеликоптер. Председател на на Сдружение "Пистова спасителна служба".
Любомир Ботушаров
Любомир Ботушаров се занимава активно с планинско колоездене от 1997 г., като през повечето време го практикува и като професия. Той е собственик и основен автор в блога MTB-BG.com, който е създаден през 2001 г. и оттогава е един от най-популярните източници на информация на тази тема, включително за МТБ маршрути и пътеки. През 2019 г. като допълнение към блога бе създаден и допълнителен сайт, наречен МТБ Справочник, който събира на едно място всякаква полезна информация за каращите - GPS следи за маршрути и отсечки, видеоклипове от тях и др. В последните години Любо развива успешно и Велоучилище МТБ-БГ, чрез което организира обучителни курсове по планинско колоездене за начинаещи, напредващи и напреднали. В тях всеки може да научи повече за основните техники при каране на планински велосипед и да усъвършенства уменията си.
През всички тези години както чрез блога си (като медия), така и в лично качество, Любо е участвал в многобройни инициативи, целящи защита на общи интереси, работа с държавните институции, изработване на общи правила и стандарти, благотворителни и доброволчески кампании и други координирани действия между различни велоклубове и части на МТБ общността. Когато е с колелото, ще го познаете по широката усмивка - вероятно защото наистина обича това, което прави.
Мария Николова
Казвам се Мария Николова. Преди повече от 10 години открих планината и започнах да се занимавам с планинско бягане. Имам призови класирания в различни ултра маратони. Многократно съм печелила „Витоша 100", като държа и най доброто време при жените. Международни изяви: две поредни години печеля „Кападокия ултра трейл", част от World Trail Series; второ място на „Андора Ултра трейл" – 170км /13500 Д+; 7-мо място в Хонконг; 2-ро място Ултра Доломити,Италия; първи места на състезания в Сърбия, Македония и Гърция, както и 9-то място в най-престижното състезание за годината в Европа – „Обиколката на Мон Блан". През 2020 г., заедно с моят приятел преминахме маршрута Ком-Емине, като с това преминаване поставих и нов рекорд за най-бързо преминаване на маршрута от жена. В личен план, бягането ме събра с моя приятел, мъжът до мен в живота. Заедно обикаляме планините и се състезаваме. Изкачили сме няколко четирихилядника (Гранд Парадисо, Монблан, Брайтхорн, Монте роза) и най високият връх в Европа – Елбрус. Зимата практикуваме ски маунтъниъринг.
Представител на Софийски Планински клуб
Нашият представител в това жури винаги ще е различен, ще се опитваме да съберем и представим различни хора, с различни хобита и страст в това жури, за да може всичките проекти да бъдат оценени обективно.